Pompy ciepła powietrze-woda vs. powietrze-powietrze – porównanie

Pompy ciepła Poznań stanowią coraz popularniejsze rozwiązanie w dziedzinie efektywnego i ekologicznego ogrzewania oraz chłodzenia domów. Istnieje jednak wiele różnych rodzajów pomp ciepła, z których najpopularniejszymi są pompy ciepła powietrze-woda i powietrze-powietrze. W niniejszym artykule przeanalizujemy różnice między tymi dwoma rodzajami pomp ciepła oraz ich zalety i wady.

Zainteresowany zakupem pompy ciepła dla swojego domu bądź firmy? Sprawdź: Pompa ciepła sklep

1. Pompy ciepła powietrze-woda

Jak działają: Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystują energię cieplną zawartą w powietrzu zewnętrznym do podgrzewania wody, która następnie może być używana do ogrzewania podłogowego, grzejnikowego lub centralnego.

Zalety:

 • Wysoka efektywność w sezonie grzewczym, zwłaszcza w umiarkowanych klimatach.
 • Możliwość wykorzystania pompy ciepła do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
 • Stabilne i wydajne ogrzewanie, nawet w trakcie bardzo zimnych dni.
 • Ogrzewanie podłogowe może zapewnić komfortowe i jednolite rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniach.

Wady:

 • Wyższy koszt instalacji niż w przypadku pomp ciepła powietrze-powietrze.
 • Konieczność posiadanego miejsca na instalację zewnętrznego agregatu, co może być ograniczeniem w przypadku niewielkich działek.

Zapoznaj się z ofertą: Pompa ciepła AIWA MONOBLOK 7kW

Prowadzisz firmę budowlaną i poszukujesz dla niej pracowników? Mig construction zrobią to za Ciebie! Rekrutacja pracowników zza granicy to ich specjalność. Załatwią za Ciebie wszelkie formalności, a ty dostaniesz zgrany zespół wykwalifikowanych specjalistów danej dziedziny. Skontaktuj się, aby poznać ofertę.

2. Pompy ciepła powietrze-powietrze

Jak działają: Pompy ciepła powietrze-powietrze wykorzystują ciepło zawarte w powietrzu zewnętrznym do bezpośredniego ogrzewania lub chłodzenia powietrza wewnątrz budynku.

Zalety:

 • Niższy koszt instalacji w porównaniu do pomp ciepła powietrze-woda.
 • Brak konieczności posiadania miejsca na zewnętrzny agregat, co czyni je atrakcyjnym rozwiązaniem dla budynków z ograniczoną przestrzenią.
 • Możliwość szybkiego ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń dzięki bezpośredniemu działaniu na powietrze wewnątrz.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Wady:

 • Mniejsza efektywność w bardzo zimnych warunkach, co może prowadzić do konieczności korzystania z dodatkowych źródeł ciepła w sezonie grzewczym.
 • Brak możliwości wykorzystania pompy ciepła do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, chyba że jest zainstalowany oddzielny system.

Podsumowanie

Zarówno pompy ciepła powietrze-woda, jak i powietrze-powietrze mają swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania dla konkretnego budynku. Pompy ciepła powietrze-woda są skuteczniejsze w sezonie grzewczym i mogą być używane do podgrzewania wody użytkowej, ale wymagają więcej miejsca na instalację i są droższe w zakupie. Z kolei pompy ciepła powietrze-powietrze są bardziej ekonomiczne i łatwiejsze w instalacji, ale mogą być mniej skuteczne w bardzo zimnych klimatach. Ostateczny wybór zależy od preferencji użytkownika, lokalizacji budynku oraz budżetu przeznaczonego na instalację.

Zastanawiasz się, jak mógłbyś zaoszczędzić, a przy tym dbać o ochronę środowiska?  Skontaktuj się z Energonautami. Ci specjaliści od świata energii, mają w swojej ofercie doradztwo w zakresie wyboru energooszczędnych usług, takich jak, np. pompa ciepła poznań czy fotowoltaika Poznań

Renata Kowalska

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *